jak_spadac_to_wygodnie.jpg

Upadki nigdy nie są przyjemne, bo wiążą się ze strachem i – w przypadku wspinaczki – porażką w zdobyciu ściany. Na szczęście jednak upadki nie muszą być przynajmniej bolesne. O ile wcześniej odpowiednio przygotujemy grunt pod naszymi stopami, czyli umieścimy na ziemi czy posadzce wysokiej jakości crash pad.

Najprościej można powiedzieć, że crash pad to rodzaj materaca, który został stworzony po to, by tłumić uderzenia. Zwykle crash pad składa się z kilku warstw o różnej twardości. Suma warstw pozwala na to, by upadki nie były bolesne.

Crash pady doskonale nadają się do treningu. Zwiększają bezpieczeństwo ćwiczeń, a co najważniejsze, pomagają w skupieniu się na wspinaczce. Gdy masz świadomość tego, że ewentualny upadek nie zakończy się kontuzją ani bólem, możesz w pełni poświęcić się obmyślaniu kolejnych odważnych przechwytów.

Na crash padach nie warto oszczędzać, bo są one niezastąpioną pomocą każdego wspinacza. Warto też zwrócić uwagę na praktyczne walory kupowanego egzemplarza. Dobrze, gdy crash pad można składać na różne sposoby – to ułatwia transport.