Człowiek jeszcze nie zdążył przyzwyczaić się do całkowicie osiadłego trybu życia, który aktualnie prowadzimy. Po raz pierwszy w historii spędzamy więcej czasu siedząc, niż chodząc, biegając i… wspinając się. Bo tę ostatnią formę aktywności również trzeba zaliczyć do naturalnych form ruchu.
Wspinanie się w prehistorii naszego gatunku było na porządku dziennym. Interesujące zdobycze lub bezpieczne schronienie nie zawsze znajdowały się blisko gruntu, dlatego konieczne było pokonanie kilkumetrowej skały lub przynajmniej wdrapanie się na drzewo. Te pierwotne instynkty przetrwały w nas do dzisiaj, dlatego wspinanie daje tak wiele radości i satysfakcji – często nawet więcej niż długodystansowy bieg albo ćwiczenia na siłowni.
Nic też dziwnego, że wspinaczka jest szczególnie przyjemna na otwartym terenie, gdy zdobywamy tzw. żywą skałę, w pięknej, zielonej okolicy. Naturalne przystosowanie do wspinaczki sprawia również, że jest to bardzo zdrowa forma sportu.
Ruch tego typu i emocje towarzyszące zdobywaniu ściany są nam potrzebne i mają korzystny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję ludzkiego organizmu.