rodzaje_uprzezy_wspinaczkowych.jpg

Dobry sprzęt to podstawa w sporcie takim, jak wspinaczka. Kolejne wejścia będą nie tylko przyjemniejsze, ale przede wszystkim bezpieczniejsze, gdy zaopatrzymy się w dobry szpej, czyli wspinaczkowy ekwipunek. Jednym z podstawowych zakupów musi być uprząż. W sklepach znajdziesz różne rodzaje uprzęży, przeznaczone do różnych typów wspinaczki.

Jedni lubią zdobywać niewysokie skałki albo sztuczne ścianki, inni najwyższe górskie zbocza. Każdy rodzaj wyprawy wymaga innego szpeju. Gdy mowa o górach, najlepiej postawić na cięższą, za to niezwykle wytrzymała uprząż. W przypadku ścianki lepszym wyborem będzie jak najlżejszy sprzęt.

Uprzęże mogą się różnić także ilością klamer przy biodrze i udach. W zależności od tego, na jaką wyprawę i o jakiej porze roku się wybiera, powinieneś postawić na mniejszą lub większą liczbę klamr. Większe możliwości regulacji powinny cechować uprząż przeznaczoną do wspinaczki zimowej. Mniejsza ilość klamr, ale za to również mniejsza waga to trafny wybór w przypadku uprzęży sportowej.