solidne_karabinki_i_ekspresy.jpg

Efektywna wspinaczka zależy od dwóch czynników. Pierwszym są umiejętności samego wspinacza. To właśnie dlatego warto zaczynać od sztucznych ścianek i klubów wspinaczkowych.

To bezpieczne rozwiązanie dla początkujących, które jednocześnie wyrabia nawyki prawidłowego stawiania kolejnych kroków. Jednak nawet najlepsza technika wspinaczki może zawieść, dlatego potrzebny jest również dobry sprzęt. Elementy szpeju mogą zawierać przyrządy pomagające w stawianiu kolejnych kroków lub takie, które służą wyłącznie asekuracji – we wspinaczce klasycznej.

Od sprawnie działających i solidnie wykonanych przyrządów również zależy to, jak szybko i czy w ogóle zdobędziesz ścianę. Dlatego koniecznie dobieraj kolejne elementy z głową. Jednym z ważnych wyborów jest kupno karabinków oraz ekspresów wspinaczkowych.

Do wyboru masz różne długości i rodzaje taśm, a także zamków. Najpopularniejsze taśmy do lekkie dyneema albo wykonane z poliamidu. Natomiast najczęściej wybierane zamki to tzw.

agrafka albo keylock. Nie zapomnij też o kupnie karabinku HMS oraz karabinków pomocniczych. Do tego przyda się kilkanaście ekspresów.

Szczególnie godne uwagi są karabinki automatyczne typu twist-lock.