wspinanie_dla_zdrowia.jpg

Jednym z głównych powodów uprawiania dowolnej formy aktywności jest zdrowy tryb życia. Im więcej ruchu, tym lepiej. Mięśnie nie zanikają, stawy są mocniejsze, a serce i płuca wydajniejsze. Poprawia się nasze samopoczucie i czujemy, że stać nas na więcej. Jednak aby wszystkie pozytywne efekty faktycznie mogły się pojawić, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia – w przeciwnym razie możemy szybko i nieprzyjemnie zakończyć przygodę ze wspinaczką.

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest odpowiedni przyrząd asekuracyjny, który powstrzymuje linę od niekontrolowanego opadania. To element, na którym nie warto oszczędzać, podobnie jak na crash padach, które uchronią nas od bliskiego spotkania z ziemią podczas wspinaczki na niewysokie ścianki. Powinniśmy również dobrze dobrać linę i zaopatrzyć się w solidny kask. Zupełnie inny rodzaj przygotowania do wspinaczki to sukcesywne trenowanie. Mocne stawy i silne mięśnie są niezbędne do tego, by zdobywać imponująco wysokie ściany.

Regularne ćwiczenia na sztucznych chwytach wspinaczkowych i chwytotablicach to skuteczna metoda utrzymywania dobrej kondycji.